Władysława Reymonta 11
41-400 Mysłowice
Żłobek Miejski w Mysłowicach został przekazany do użytku 30 maja 1972 roku, jako placówka służby zdrowia. W dniu 01 października 1993 roku placówka stała się samodzielną samorządową jednostką budżetową. Organem założycielskim jest Miasto Mysłowice. Placówka pozostaje pod nadzorem merytorycznym Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Mysłowicach. Nasza placówka z dniem 05 kwietnia 2011 roku uzyskała wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez Prezydenta Miasta Mysłowice pod numerem 1/2011 z ilością 80 miejsc. Od dnia 01 września 2018 roku dysponuje 112 miejscami, dla podopiecznych od 20 tygodnia życia do lat 3. Obszar działania obejmuje teren Miasta Mysłowice. Placówka jest finansowana z budżetu Miasta Mysłowice, metodą brutto. Ponadto placówka zdobywa środki finansowe z programu ”Maluch”, "Maluch +" i programów unijnych.
Żłobek położony jest w centrum Mysłowic przy ulicy Reymonta 11, do którego istnieje dogodny dojazd zarówno samochodem jak i komunikacją miejską. Jest to piętrowy, docieplony i zmodernizowany, dobrze wyposażony budynek, z własnym zapleczem gastronomicznym. Posiadamy 3 tereny rekreacyjne: osobno dla dzieci starszych, młodszych i "Park sensoryczny" dla dzieci z zaburzonym tonusem mięśniowym i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Dodatkowo 2 tereny zabaw „na niepogodę” wewnątrz budynku u góry i na dole. Do dyspozycji dzieci z problemami psychomotorycznymi jest specjalnie wyposażona „Pracownia sensoryczna” do terapii indywidualnej i grupowej. Dysponujemy miejscem na przechowywanie wózków dziecięcych.
Lokal żłobka o powierzchni użytkowej 1218 m2 i kubaturze 4721 m3 jest odpowiednio przystosowany do wieku dzieci w nim przebywających. Przestrzenne pomieszczenia w pełni gwarantują bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Każda grupa wiekowa posiada oddzielne wejście, szatnię, łazienkę sypialnię bawialnię i dodatkowo jadalnię na 3 i 4 grupie. Placówka dysponuje atestowanym sprzętem i zabawkami najwyższej jakości. W skład żłobka wchodzą cztery grypy dziecięce, przy czym grupa 1 jest grupą, gdzie przebywają najmłodsze dzieci, a w grupie 4 najstarsze.
Grupa 1 - 28 dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do około 15 miesiąca objętych opieką 4 opiekunek oraz pokojowej,
Grupa 2 - 28 dzieci w wieku od 16 miesiąca do 22 miesiąca objętych opieką 4 opiekunek oraz pokojowej,
Grupa 3 – 28 dzieci w wieku od 23 miesiąca do 29 miesiąca objętych opieką 4 opiekunek oraz pokojowej,
Grupa 4 – 28 dzieci w wieku od 30 miesiąca objętych opieką 4 opiekunek oraz pokojowej.
Wiek dzieci na grupach ma charakter umowny i może ulec zmianie w zależności od struktury wiekowej dzieci przyjętych do placówki w danym roku szkolnym.
Dzieci korzystają w żłobku z czterech posiłków, tj.:
- pierwsze śniadanie,
- drugie śniadanie,
- obiad,
- podwieczorek.
Żłobek to szczególne miejsce, miejsce, w którym dziecko rozpoczyna swoją przygodę ze światem. Czynimy wszystko, aby ten świat był przyjazny. Do głównych zadań żłobka należy:
-wyrabianie u dzieci umiejętności życia w grupie i samodzielności, zgodnie z wiekiem i poziomem rozwoju,
-tworzenie i realizacja programów dydaktyczno-wychowawczych, zajęć specjalistycznych w oparciu o nowoczesne metody pracy z dzieckiem z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych dziecka,
-zachowanie właściwej, jakości pracy wychowawczo-edukacyjnej i jej monitorowanie,
-tworzenie i realizacja programu adaptacji,
-działania promujące zdrowie i prawidłowe odżywianie,
-współpraca z rodzicami w zakresie opieki, wychowania i edukacji dzieci uczęszczających do żłobka.
EDUKACJA
„Edukacja nigdy więcej nie powinna być w głównej mierze przekazywaniem wiedzy, ale musi przyjąć nowa formę, szukając uwolnienia dla ludzkich możliwości” Maria Montessori. Żłobek Miejski w Mysłowicach, to przyjazne i bezpieczne miejsce dla Twojego dziecka. Podstawowym celem, jaki stawiamy przed sobą jest stworzenie miejsca, gdzie najwyższą wartością jest dziecko. Nasz Żłobek to miejsce, w którym ciepło, zrozumienie i przyjazna atmosfera tworzą środowisko możliwie najbliższe domowemu.
W naszej pracy staramy się korzystać z doświadczeń lekarza, antropologa i pedagoga- Marii Montessori. Wszystkie dzieci od urodzenia nastawione są na własny rozwój, na osiąganie niezależności i przejście od dzieciństwa do dorosłości. Metoda Montessori pomaga dzieciom i opiekunom w tym zadaniu. Jej podstawą jest szanowanie naturalnej indywidualności każdego dziecka, jeśli chodzi o jego rozwój fizyczny, umysłowy, duchowy i emocjonalny oraz kierowaniu go do całościowego wzrostu. Opiekun w żłobku towarzyszy naszym podopiecznym w byciu odkrywcami, którzy głównie wykorzystują swoje zmysły, budując siebie i swój intelekt poprzez przyswajanie tego, co istnieje w jego otoczeniu-języka, zwyczajów, kultury i pojęcia piękna.
Kadra żłobka to osoby wykwalifikowane i wykształcone w swojej dziedzinie. Każda z nich posiada doświadczenie w pracy z dziećmi, a w czas spędzony z najmłodszymi wkłada wszelkie siły i umiejętności. Przyjęte w Żłobku standardy dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Placówka jest objęta wewnętrznym i zewnętrznym monitoringiem wizyjnym, a w trosce o bezpieczeństwo naszych podopiecznych nie publikujemy na naszej stronie www ich wizerunku bez specjalnej zgody.
Ponadto żłobek oferuje opiekę zespołu terapeutycznego: pielęgniarki, pediatry, psychologa, pedagogów i logopedów, którzy monitorują postępy dokonując w miarę potrzeby diagnozy, ukierunkowując dalsze postępowanie pielęgnacyjno-lecznicze. Placówka prowadzi konsekwentny reżim sanitarny HACCP, naświetlanie lampami bakteriobójczymi, ozonowanie, monitoring owadów, wyparzanie wszystkich naczyń w zmywarce kapturowej, dezynfekcje powierzchni newralgicznych specjalnymi, bezpiecznymi preparatami i przestrzeganie wprowadzonych procedur. Nasz żłobek ze względu na lokalizację w centrum Mysłowic i dogodne godziny pracy żłobka, od godziny 6:00 do godziny 17:00 zapewnia rodzicom sprawną organizację ich pracy zawodowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zapracowanych rodziców organizujemy dodatkowe zajęcia specjalistyczne dla maluchów i nie pobieramy za nie opłat.
W żłobku stosowane są różnorodne metody i formy pracy z dziećmi, uwzględniając ich rozwój psychomotoryczny oraz konieczność indywidualnej pracy z dzieckiem, a w szczególności gry, zabawy, zajęcia organizowane metodami aktywizującymi, zajęcia muzyczne, plastyczne, rytmiczne, spotkania teatralne.
W trosce o najlepszy rozwój psychomotoryczny i dobre samopoczucie podopiecznych oferujemy dodatkowo szereg atrakcyjnych i innowacyjnych zajęć wprowadzając metody wychowawcze Marii Montessori:
1.Zajęcia muzyczno-ruchowe metodą : -opowieści ruchowej J.C.Thulin, ruch i rytm M. i A.Kniessów, rytm z tłem i słowem C.Orffa, gimnastyka twórcza R.Labana.
2.Zajęcia animacyjne metodą pedagogiki zabawy Klanzy.
3.Zajęcia logopedyczne grupowe i indywidualne z zakresu wczesnego wspomagania.
4.Zajęcia kinezjologii edukacyjnej wspomagające pracę półkul mózgowych metodą P.Dennisona.
5.Zajecia metodą ruchu rozwijającego i terapii zaburzeń metodą fizjoterapeutki W.Sherborne.
6.Nauka języka angielskiego z nauką wczesnego czytania metodą Doptima Learning G.Domana- na zasadzie od zabawy do zrozumienia.
7.Głośne czytanie literatury dziecięcej z elementami bajkoterapii w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
8.Zajęcia kulinarne z nauką prawidłowych nawyków żywieniowych i samoobsługowych, estetyki podawania posiłków oraz kulturalnego zachowania przy stole.
9.Zajęcia artystyczno-plastyczne doskonalące zdolność manualną i percepcyjną.
10.Udział w spektaklach teatralnych uwrażliwiających i kształtujących artystyczne spojrzenie na sztukę.
11.Udział w zajęciach integracyjnych z dziećmi z Przedszkola Nr 4,5,12 z Mysłowic.
WYCHOWANIE
Wspieranie rozwoju małego dziecka wymaga od nas umiejętności słuchania i mówienia, obserwacji i wyciągania wniosków. Poszanowanie autonomii małego dziecka, wymaga zdolności do robienia czegoś samemu i dokonywania wyboru własnej aktywności. Nie wyręczamy dziecka, ale pomagamy mu, gdy jesteśmy o to poproszeni pamiętając, że każda zbędna pomoc jest przeszkodą w rozwoju. Mówimy do dziecka w taki sposób, żeby nas zrozumiało prostymi zdaniami, wyraźnie i nie zdrabniamy. Przed wykonaniem każdej czynności mówimy dziecku, co będziemy robić. Dziecko ma możliwość do podejmowania swobodnej zabawy, według jego zamierzeń i wyboru.
Drugi rodzaj zabawy to zabawa inspirowana zaczynająca się od naszej propozycji i jest zaproszeniem do podjęcia przez dziecko nakierowanej aktywności. Posiłki spożywane są w miejscu na to przeznaczonym, w którym stoliki i krzesła dostosowane są do wzrostu dzieci, a rogi stołów są zaokrąglone. Tempo spożywania posiłków i stopień zmęczenia oraz czas pobytu dziecka jest uwzględniany w trakcie spożywania posiłków. Szanujemy niechęć dziecka do niespożywania tych potraw, które mu nie smakują. Niemowlęta karmimy indywidualnie butelką lub łyżeczką w tempie dostosowanym do ich możliwości, z uwzględnieniem rodzaju spożywanego mleka. W sypialni każde dziecko ma oznakowane łóżeczko z kolorową, bawełnianą pościelą. Zachęcamy dzieci do samodzielnego rozbierania się i ubierania tych części garderoby, z którymi potrafią sobie poradzić. Nie zmuszamy dzieci do snu, ale zachęcamy do odpoczynku. Dziecko, które czuje potrzebę indywidualnego odpoczynku, ma do tego prawo w dowolnym czasie. Starsze dzieci sygnalizują indywidualne potrzeby fizjologiczne, wobec młodszych podejmowane są czynności higieniczne, które są im wyjaśniane.
Każde dziecko ma swój oznakowany nocnik i grzebień. Umywalki w nowoczesnych łazienkach umieszczone nisko, mydło w płynie, papier toaletowy, ręczniki papierowe są w zasięgu rąk dzieci. Ucząc dzieci samodzielności przypominamy im o potrzebach fizjologicznych, zachęcając do korzystania z nocników i sedesów, o myciu rąk przed i po posiłku, po skorzystaniu z toalety i kiedy mają je brudne. Nie zawstydzamy i nie krytykujemy dziecka, kiedy zapomni zasygnalizować potrzebę fizjologiczną.
USPOŁECZNIANIE
Gwarancją bezpieczeństwa społecznego w żłobku, jest wyznaczenie i przestrzeganie jasnych zasad postepowania. Każde dziecko zostaje zapoznane z przyjętymi zasadami, uwzględniając konkretne sytuacje. Mówimy jasno dziecku, czego on niego oczekujemy i nie pozwalamy na zachowania przekraczające przyjęte granice, ale czynimy to bez nadmiernej presji. W sytuacji przekroczenia przyjętych granic nie krytykujemy charakteru dziecka, ale jego konkretne zachowanie np. „Nie podoba mi się, że uderzyłeś koleżankę”.
Postepowanie dziecka niezgodne z zasadami skutkuje np. chwilowym wyłączeniem z zabawy. W czasie ponoszenia konsekwencji złego zachowania rozmawiamy z dzieckiem o jego postępowaniu. Jeżeli zabawy dzieci stają się niebezpieczne przerywamy je. W sporach między dziećmi zajmujemy stanowisko nie interweniowania tak długo, jak to możliwe, ponieważ dzieci potrafią doskonale same rozwiązywać spory, ucząc się jednocześnie kompromisów i życia społecznego. Szanujemy granice określone nam przez dzieci, np. bierzemy dzieci na ręce lub je przytulamy tylko wtedy, kiedy nam na to pozwalają. Akceptujemy różne nastroje dzieci, ponieważ mają prawo do radości i do smutku. Uczymy ich rozpoznawać swoje emocje i je nazywać. Pamiętamy o chwaleniu dziecka za jego osiągnięcia, ale nie wyróżniamy dzieci i staramy się wszystkich podopiecznych traktować sprawiedliwie.
Powszechnie dziś wiadomo, że pierwsze trzy lata dziecka mają największy wpływ na całe życie człowieka, dlatego troska o zaspakajanie potrzeb dziecka jest jak najbardziej zasadna. Dzieci wychowane ze zrozumieniem i cierpliwością będą w przyszłości potrafiły zrozumieć innych ludzi i sami będą tworzyć świat bardziej ludzki. Ofiarowanie dzieciom empatii i czasu ze strony osób dorosłych pozwala im wzrastać i czynić ich szczęśliwymi. Samodzielność dziecka wyzwala w nim radość z osiągnięć i doświadczeń zdobytych na własnych błędach. Warto włączyć do naszych wspólnych działań pedagogiki serca, która pozwoli nam odpowiedzieć na ważne odwieczne pytanie, jak wychować homo amans…
żłobek, żłobek miejski, złobek miejski w mysłowicach, system zapisów do żłobków, internetowy system zapisu do żłobków,
miasto mysłowice, zapisy do żłobków,
zapisy do żłobka w mysłowicach,
internetowy system zapisów do żłóbków
https://www.eprzedszkole.com.pl/
Standardy ochrony małoletnich w Żłobku Miejskim w Mysłowicach
Poniedziałek: | 06:00 do 17:00 |
Wtorek: | 06:00 do 17:00 |
Środa | 06:00 do 17:00 |
Czwartek: | 06:00 do 17:00 |
Piątek: | 06:00 do 17:00 |
Sobota: | Nieczynne |
Niedziela: | Nieczynne |