Załącznik Nr 1 do zarządzenia 4 / 2020 Dyrektora Żłobka Miejskiego z dnia 17 marca 2020 r.
Regulamin zapisów elektronicznych do Żłobka Miejskiego w Mysłowicach
§ 1. DEFINICJE
Terminy użyte w Regulaminie oznaczają:
- System elektronicznego naboru - platforma elektroniczna wspomagająca procedurę zapisu dziecka do Żłobka Miejskiego, umożliwiająca składanie wniosków w trybie całorocznym, porządkująca jednocześnie składane wnioski w oparciu o ustalone kryteria, stanowiące załącznik Nr 1 do niniejszego regulaminu, a także o datę złożenia wniosku.
- Wniosek - dokument sporządzony w formie elektronicznej, składany za pomocą systemu elektronicznego naboru przez rodzica/opiekuna prawnego, zawierający:
- imię, nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL dziecka,
- imiona i nazwiska oraz numer PESEL rodziców/opiekunów prawnych,
- adres miejsca zamieszkania rodziców/opiekunów prawnych i dziecka,
- adres do korespondencji (jeśli jest inny niż adres zamieszkania),
- miejsce pracy rodziców lub miejsce pobierania nauki w szkole lub szkole wyższej przez rodziców/opiekunów prawnych - o ile pracują lub pobierają naukę,
- dane kontaktowe rodziców/opiekuna prawnego dziecka (telefon stacjonarny, telefon komórkowy, adres poczty elektronicznej - e-mail),
- wypełnioną tabelę kryteriów punktowych,
- zgodę na przetwarzanie przez Żłobek danych, o których mowa we wniosku wyłącznie w związku z rekrutacją oraz w zakresie i w celu zapewnienia dziecku prawidłowej opieki,
- oświadczenie o prawdziwości i zgodności ze stanem rzeczywistym danych zawartych we wniosku, pod rygorem usunięcia wniosku z systemu elektronicznego naboru.
- informacje o rodzeństwie dziecka dotyczące liczby i wieku rodzeństwa.
- oświadczenie o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
- Żłobek - Żłobek Miejski w Mysłowicach przy ul. Reymonta 11, działający na podstawie statutu, (stanowiącego załącznik obwieszczenia Rady Miasta Mysłowice Nr X/149/19 z dnia 27 czerwca 2019 roku w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały Rady Miasta Mysłowice Nr X/139/11 z dnia 28 kwietnia 2011 w sprawie uchwalenia statutu Żłobka Miejskiego w Mysłowicach z późniejszymi zmianami).
- Dyrektor - osoba kierująca i zarządzająca Żłobkiem, zatrudniana przez Prezydenta Miasta Mysłowice zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Rodzic - oznacza również opiekuna prawnego dziecka
§ 2. PROCEDURA SKŁADANIA WNIOSKÓW I PRZYJĘCIA DZIECKA DO ŻŁOBKA
- Rodzic przed wypełnieniem wniosku ma obowiązek zapoznania się z regulaminem, a następnie składa oświadczenie, że zapoznał się z przepisami niniejszego regulaminu i je w całości akceptuje. Rodzic przed wypełnieniem wniosku zapoznaje się z regulaminami i procedurami obowiązującymi w placówce, co jest równoznaczne z akceptacją ich postanowień do stosowania. (Regulamin porządkowy żłobka)
- W przypadku braku odpowiednich urządzeń, pozwalających na uzyskanie dostępu do sieci Internet dopuszcza się możliwość złożenia wniosku w administracji Żłobka. W takim przypadku wniosek jest wprowadzany do systemu elektronicznego naboru przez rodzica w siedzibie placówki przy wyznaczonym do tego celu stanowisku w dni robocze w godzinach od 9:oo do 14:oo .
- Na potwierdzenie złożenia wniosku drukowany jest formularz z wypełnionymi danymi, pod którym rodzic składa podpis.
- Na potwierdzenie złożenia wniosku, system elektronicznego naboru wysyła wiadomość e-mail z linkiem weryfikacyjnym na podany we wniosku adres poczty elektronicznej, który należy potwierdzić celem zakończenia pierwszego etapu procedury rejestracyjnej. Wniosek zmienia wtedy status z „NIEZWERYFIKOWANY E-MAIL" na „NOWY". Brak potwierdzenia linku weryfikacyjnego w terminie do 7 dni kalendarzowych od daty wprowadzenia danych jest jednoznaczny z nieprawidłowym przeprowadzeniem procesu rejestracyjnego, co w konsekwencji skutkuje usunięciem wniosku z systemu elektronicznego naboru.
- Wydrukowany formularz wniosku z podpisem rodzica należy złożyć w terminie do 7 dni kalendarzowych od dnia wypełnienia wniosku w formie elektronicznej do siedziby żłobka w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00, w którym Dyrektor lub upoważniony pracownik zweryfikuje dane zawarte we wniosku i potwierdzi jego złożenie. Po złożeniu w żłobku wydrukowanego wniosku oraz po zweryfikowaniu danych, wniosek otrzymuje status: "AKTYWNY" i zostaje zakwalifikowany do systemu elektronicznego naboru w terminie do 7 dni kalendarzowych od dnia złożenia wydruku wniosku. Naruszenie zasad drugiego etapu procedury rejestracyjnej skutkuje automatycznym usunięciem wniosku z systemu elektronicznego naboru.
- Po złożeniu wniosku, system elektronicznego naboru automatycznie dokonuje przyporządkowania wniosku do żłobka, określając jednocześnie pozycję, na której został zakwalifikowany dany wniosek.
- Rodzic po wprowadzaniu numeru PESEL dziecka i unikalnego hasła zabezpieczającego może na bieżąco śledzić pozycję dziecka na liście oczekujących. W przypadku utraty (zapomnienia) hasła, system elektronicznego naboru umożliwia odzyskanie hasła po wprowadzeniu numeru PESEL dziecka oraz podaniu adresu e-mail, na który zostanie przesłany link umożliwiający ponowne wygenerowanie hasła i zalogowanie się do systemu.
- Rodzic przyjmuje do wiadomości konieczność potwierdzania (aktualizacji) wniosku w sposób i w trybie określonym przez administratora systemu elektronicznego naboru:
- System nie częściej niż co trzy miesiące (licząc od zakończenia miesiąca, w którym został złożony wniosek) może losowo wysłać wiadomość e-mail z linkiem aktualizacyjnym na adres poczty elektronicznej, podany we wniosku. Rodzic zobowiązany jest potwierdzić wniosek za pośrednictwem linka aktualizacyjnego oraz ewentualnie uaktualnić podane w nim dane,
- Jeśli w terminie do 14 dni kalendarzowych od daty wysłania wiadomości e-mail wniosek nie zostanie potwierdzony w sposób opisany w pkt. a), e-mail zostaje wysłany ponownie, a wniosek otrzymuje status „ZABLOKOWANY",
- W przypadku braku potwierdzenia „zablokowanego" wniosku ze strony rodzica w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia wysłania drugiej wiadomości e-mail, wniosek zostanie usunięty z systemu elektronicznego naboru,
- W przypadku, gdy wniosek został złożony za pomocą adresu e-mail administracji Żłobka :
d 1) system wysyła wiadomość e-mail z linkiem aktualizacyjnym na adres poczty elektronicznej, podany we wniosku, a upoważniony pracownik administracji Żłobka zobowiązany jest - na podstawie rozmowy telefonicznej, lub spotkania z rodzicem - potwierdzić wniosek za pośrednictwem linka aktualizacyjnego oraz ewentualnie uaktualnić podane w nim dane,
d 2 ) jeśli w terminie do 14 dni kalendarzowych od dnia wysłania wiadomości e-mail wniosek nie zostanie potwierdzony w sposób opisany w pkt. d l) - ze względu na udokumentowany, minimum 2-krotny brak możliwości skontaktowania się z rodzicem (podanie nieprawidłowego numeru telefonu kontaktowego, brak odbioru telefonu) - wiadomość e-mail zostaje wysłana ponownie, a wniosek otrzymuje status „ZABLOKOWANY",
d 3) w przypadku braku potwierdzenia „zablokowanego" wniosku w terminie do 14 dni kalendarzowych od dnia wysłania drugiej wiadomości e-mail, wniosek zostanie usunięty z systemu elektronicznego naboru. Zapis pkt. d 2) w części dotyczącej kontaktu z rodzicem stosuje się odpowiednio.
- Dyrektor lub upoważniony pracownik zobowiązany jest do niezwłocznego nie później jednak niż w ciągu 10 dni kalendarzowych od dnia, w którym nastąpiło zwolnienie miejsca do podjęcia działań, wraz z propozycją przyjęcia dzieci według kolejności wynikającej z listy rezerwowej, z uwzględnieniem wieku dziecka oraz kwalifikacji do określonej grupy wiekowej.
- Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik administracji Żłobka potwierdzają propozycję wyboru następnego kandydata.
- Dyrektor lub upoważniony pracownik informuje rodziców o terminie przyjęcia dziecka wraz z podaniem
stosownej informacji praktycznej dot. sposobu przyjęcia dziecka (np. procedury przyjęcia, wymaganej dokumentacji itp.). Informacja ta jest przekazywana rodzicom albo w formie telefonicznej - w takim przypadku dyrektor lub upoważniony pracownik zobowiązany jest do spisania notatki służbowej, która powinna zawierać, co najmniej: numer telefonu rozmówcy, datę i godzinę rozmowy, imię i nazwisko rozmówcy albo w formie elektronicznej (wiadomość e-mail).
- W przypadku, gdy rodzic, bez podania przyczyny, nie zgłosi się do żłobka w wyznaczonym terminie (zgodnie z § 2 pkt. 11), Dyrektor lub upoważniony pracownik niezwłocznie usuwa wniosek z systemu elektronicznego naboru oraz wdraża procedury opisane w § 2 pkt. 9 i następnych w celu przyjęcia kolejnego dziecka.
- W przypadku zakwalifikowania dziecka do opieki żłobkowej, Dyrektor przed podpisaniem umowy może zażądać od rodzica przedstawienia dokumentów o spełnieniu zaznaczonych we wniosku kryteriów, w tym przede wszystkim o zamieszkaniu na terenie Mysłowic, o zatrudnieniu (zaświadczenia), korzystaniu ze wsparcia MOPS itp. Jeśli przedstawione dokumenty potwierdzą niezgodność danych, przyjmuje się, że dane kryterium nie jest spełnione, a wniosek podlega obowiązkowej aktualizacji. Taka sama procedura obowiązuje w przypadku nieprzedstawienia dokumentów.
- W przypadku zakwalifikowania dziecka do opieki żłobkowej rodzic przed podpisaniem umowy składa stosowne dokumenty i oświadczenia zawierające między innymi dane o stanie zdrowia dziecka (karta informacyjna dziecka) stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.
- Dyrektor lub upoważniony pracownik po przyjęciu dziecka do żłobka dokonuje zmiany w systemie naboru elektronicznego statusu wniosku z „AKTYWNY" na „PRZYJĘTY".
- W przypadku braku możliwości skontaktowania się z rodzicem w ciągu dwóch następujących po sobie dniach roboczych od dnia stwierdzenia przez Dyrektora lub pracownika administracji Żłobka błędnego podania danych, zawartych we wniosku lub braku ich aktualizacji, w dowolnej, dokumentowanej formie (za pomocą telefonu, wiadomości e-mail), rodzic/opiekun prawny rezygnuje z opieki żłobkowej, wniosek jest usuwany z systemu elektronicznego naboru.
- W przypadku rezygnacji z opieki żłobkowej, rodzic zobowiązany jest do niezwłocznego usunięcia wniosku z systemu elektronicznego naboru lub poinformowania o rezygnacji Dyrektora Żłobka lub upoważnionego pracownika.
- W przypadku przesunięcia oczekiwanej daty przyjęcia lub zmiany innych danych, rodzic zobowiązany jest do niezwłocznej aktualizacji wniosku w systemie elektronicznego naboru i poinformowania o sytuacji Dyrektora Żłobka lub upoważnionego pracownika przedkładając zaktualizowany, wydrukowany i podpisany wniosek.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dopuszcza się objęcie opieką żłobkową dziecka znajdującego się w wyjątkowej sytuacji (dotyczy to zwłaszcza dzieci z domów dziecka, dzieci osób bezdomnych, dzieci z ośrodków pomocy ofiarom przemocy, dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i życiowej, itp.). W takim przypadku objęcie dziecka opieką żłobkową następuj e poza kolejnością za zgodą Prezydenta Miasta Mysłowice, Wiceprezydenta Miasta Mysłowice lub Naczelnika Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.
-
- na podstawie uzyskanych danych i złożonych do 30 maja każdego roku kalendarzowego „deklaracji woli kontynuacji opieki nad dzieckiem” podopiecznych aktualnie uczęszczających do żłobka, ustala ilość wolnych miejsc na nowy rok szkolny,
- na podstawie wydruku z systemu elektronicznego naboru-według stanu na godzinę 9:00 pierwszego roboczego dnia czerwca ustala i publikuje listę dzieci przyjętych od 01 września,
- sposób, tryb publikacji oraz cezury czasowe, w tym ogłoszenia list dzieci przyjętych, list rezerwowych i list dzieci nieprzyjętych na nowy rok szkolny, będą każdorazowo opublikowane w informacji zamieszczonej na stronie Internetowej żłobka https://myslowice.zlobki.org.pl/, BIP i w siedzibie żłobka w odrębnym terminie. Komisja Rekrutacyjna przy Żłobku Miejskim w Mysłowicach ogłasza wyniki rekrutacji na nowy rok szkolny najwcześniej w dniach od 17 czerwca do 19 czerwca każdego roku.
- Rodzice dzieci, które znajdą się na liście dzieci przyjętych do żłobka, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników potwierdzają na piśmie pobranym ze strony Internetowej placówki „potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do żłobka”.
- Przyjęcia dzieci w trakcie roku kalendarzowego będą realizowane zgodnie z postanowieniami § 2 pkt. 9-12
niniejszego regulaminu.
- Wniosek dziecka, które ukończyło 3 rok życia rodzic zobowiązany jest usunąć z systemu. W innym przypadku zostanie on usunięty przez upoważnionego pracownika żłobka. Dzieci, które na dzień 01 września mają ukończone 3 rok życia nie biorą udziału w rekrutacji na nowy rok szkolny.
- Żłobek zwraca uwagę, że ze względu na okresową aktualizację wniosków, przeprowadzaną w oparciu o ustalone kryteria, możliwa jest zmiana miejsca wniosku na liście oczekujących (przesunięcie na wyższą bądź niższą pozycję w zależności od wartości punktowej wynikającej z aktualnej sytuacji składającego wniosek).
§ 3. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Sprawy sporne dot. funkcjonowania systemu zapisu elektronicznego będą rozstrzygane przez Dyrektora w terminie do dwóch tygodni od dnia wpływu wniosku przekazanego za pośrednictwem poczty elektronicznej lub w formie pisemnej na adres administracji Żłobka.
- Żłobek zastrzega sobie prawo przyjęć dzieci zgodnie z pozycją wynikającą z listy oczekujących w miarę posiadanych miejsc - do odpowiednich wiekowo, zgodnych z etapem rozwoju psychofizycznego - grup żłobkowych.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie odpowiednio przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tekst jednolity Dz.U. z 2019 roku, poz.409 ze zmianami).
- Zmiany do Regulaminu będą każdorazowo ogłaszane w sposób zwyczajowo przyjęty w Żłobku Miejskim w Mysłowicach na stronie internetowej myslowice.zlobki.org.pl
- Niniejszy Regulamin obowiązuje od dnia 01.04.2020 roku.
Załącznik Nr 1 do Regulaminu zapisów elektronicznych do Żłobka Miejskiego w Mysłowicach.
Kryteria naboru do Żłobka Miejskiego w Mysłowicach
|
Kryteria przyjęć
|
Wartość punktowa
|
1
|
Dziecko zamieszkałe na terenie miasta Mysłowice
|
50
|
2
|
Jestem osobą samotnie1 wychowującą dziecko
|
1
|
3
|
Dziecko wychowywane przez samotnego rodzica lub opiekuna prawnego, pracującego, studiującego, uczącego się w trybie dziennym
|
19
|
4
|
Dziecko, którego rodzice/opiekunowie prawni oboje pracują, studiują, uczą się w trybie dziennym
|
18
|
5
|
Dziecko, którego jeden z rodziców/opiekunów prawnych pracuje, studiuje, uczy się w trybie dziennym
|
9
|
6
|
Dziecko, którego rodzice/opiekunowie prawni nie pracują, nie studiują, nie uczą się w trybie dziennym
|
1
|
7
|
Dziecko rodziców/opiekunów prawnych, wobec których obojga orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, bądź równoważny stopień niepełnosprawności2
|
15
|
8
|
Dziecko, którego jeden z rodziców/opiekunów prawnych legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bądź równoważnym stopniem niepełnosprawności2
|
5
|
9
|
Dziecko z rodzin wielodzietnych w ramach Karty Dużej Rodziny - "Rodzina 3+"
|
6
|
10
|
Dziecko, które ma dwoje lub więcej rodzeństwa, zamieszkującego wspólnie na stałe
|
5
|
11
|
Dziecko będące wieloraczkiem
|
3
|
12
|
Dziecko rodzica korzystającego z pomocy MOPS lub innej instytucji i posiadającego opinię o konieczności objęcia dziecka opieką żłobkową
|
5
|
13
|
Dziecko, którego rodzeństwo ma orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności2 , zamieszkujące wspólnie na stałe
|
5
|
14
|
Czas oczekiwania na przyjęcie do żłobka liczony od momentu zapisu
|
1 pkt za każdy miesiąc oczekiwania na miejsce, max 10 pkt
|
15
|
Dziecko legitymujące się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności
|
7
|
16
|
Dziecko poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub dziecko, u którego lekarskie badanie kwalifikacyjne daje podstawy do długotrwałego odroczenia obowiązkowego szczepienia
|
20
|
|
Żłobek Miejski zwraca uwagę, że ze względu na okresową aktualizację wniosków, przeprowadzaną w oparciu o ustalone kryteria, możliwa jest zmiana miejsca wniosku na liście oczekujących (przesunięcie na wyższą bądź niższą pozycję w zależności od wartości punktowej).
Żłobek Miejski zastrzega sobie prawo przyjęć dzieci zgodnie z pozycją wynikającą z listy oczekujących przy uwzględnieniu wolnych miejsc w danej grupie wiekowej (do przyjęcia będzie zakwalifikowany wniosek o największej sumie punktowej w danej grupie wiekowej).
- Przez dziecko wychowywane przez samotnego rodzica lub opiekuna prawnego rozumie się dziecko wychowywane przez
pannę, kawalera, wdowę, wdowca lub osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że wychowuje wspólnie, co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem bądź osobę samotną, której powierzono opiekę nad dzieckiem.
- RÓWNOWAŻNOŚĆ STOPNI NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI:
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
- całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
- całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenie o zaliczeniu do:
- II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.